4 sierpnia 2014

Co to gluten?



Gluten  to mieszanina białek roślinnych: gluteniny i gliadyny znajdujące się w ziarnach popularnych zbóż, jak: pszenica, owies, jęczmień, żyto, orkisz kamut .

Gluten w codziennej diecie? :


Gluten nie posiada praktycznie żadnej wartości odżywczej. Przede wszystkim produkty mączne stanowią podstawę naszego codziennego spożycia, a przemysł spożywczy, szczególnie piekarniczy i cukierniczy szeroko korzysta z właściwości glutenu, który ma wpływ na strukturę ciasta, nadaje mu odpowiednią konsystencję,elastyczność i puszystość, dzięki czemu ciasto po wypieczeniu jest pulchne i dłużej zachowuje świeżość.


Gluten jest również świetnym nośnikiem substancji smakowych w przyprawach, stąd obecny jest praktycznie w każdym rodzaju produktów spożywczych np:


- w pieczywie

- w wędlinach, mielonym mięsie, paczkowanym mięsie oraz innych przetworach mięsnych,
- w przetworach rybnych,
- w produktach mlecznych takich jak: jogurty, sery oraz śmietana (gdzie wcale nie powinien występować)
- w niektórych słodyczach
- w sosach, ketchupach oraz majonezach,
- w koncentratach spożywczych,
- w napojach (tanie gatunki kawy rozpuszczalnej zawierają kawę zbożową),
- w suszonych owocach (jako środek zapobiegający sklejaniu się owoców).

 Czym jest nietolerancja glutenu?


Nietolerancja glutenu polega na wytwarzaniu przez organizm przeciwciał gliadyny – składnika glutenu. Obecność tych przeciwciał może prowadzić do uszkodzenia kosmków jelitowych potrzebne m.in. do dobrego wchłaniania związków pokarmowych.

 i rozwoju choroby trzewnej glutenozależnej (celiakii).
Jeśli organizm nie toleruje glutenu lub jest na niego uczulony, to jego działanie może być dla nas uciążliwe i powodować znaczne pogorszenie samopoczucia i zdrowia.Niewykryta na czas alergia lub nietolerancja glutenu może prowadzic do anemii, uczucia ciagłego zmęczenia, niedoborów składników mineralnych i zaburzeń w prawidłowej pracy mięśni.
Nadmiar glutenu w diecie szkodzi praktycznie wszystkim, nie tylko osobom z celiakią czy alergią na gluten.

 Objawy celiakii:

  - bóle brzucha
  -chwiejność nastrojów
  -zaburzenia trawienia pokarmów (biegunki, wzdęcia)
  -pozytywny wynik przeciwciał
  -podwyższony poziom IgE
  -niedokrwistość
  -niedożywienie
  -zespół przewlekłego zmęczenia
  -ból kości i stawów
  -zapalenia błony śluzowej jamy ustnej
  -tężyczka
  -wysypki skórne
  -zaburzenia płodności

Ważne !

Zboże jest odpowiedzialne za napadowy głód. Gwałtowny wzrost cukru we krwi prowadzi do przesytu, który występuję na przemian z odczuciem głodu. Gluten pobudza apetyt i chęć na produkty zarówno go zawierające, jak i wszelkie inne. W prosty sposób stan taki doprowadza do nadwagi i otyłości, z którą ciężko jest walczyć, a co dopiero wygrać, kiedy podstawę racjonalnego odchudzania stanowią „pełnoziarniste produkty zbożowe”!

Wysoki poziom glukozy, po spożyciu produktów zawierających pszenicę, może z czasem doprowadzić, do insulinooporności, cukrzycy i związanej z tą choroba nadwagi, i dalej otyłości.


Zwróć uwagę na to, że pszenica ma wyższy indeks glikemiczny niż biały cukier!





Produktami naturalnie bezglutenowymi są: kukurydza, ryż, ziemniaki,jajka, soja, proso (kasza jaglana), gryka, tapioka, amarantus, maniok, soczewica, rośliny strączkowe, sago, sorgo, orzechy, a także mięso, owoce i warzywa.

   * * *
Za niedługo dodam kolejny wpis o świetnej książce "Dieta bez pszenicy" Dr. Williama Davisa ale nie tylko :)



Brak komentarzy :

Prześlij komentarz