5 sierpnia 2014

Dieta bez pszenicy-czyli jak się pozbyć pszennego brzucha?



 Dr William Davis dowodzi szkodliwości współczesnej pszenicy, analizując historię spożywania produktów z tego zboża i zmiany, jakim ulegały. Dzisiejsza pszenica nie jest już solidną podstawą pożywienia, z której powstaje zdrowy chleb powszedni. Została genetycznie zmodyfikowana, by producenci żywności mogli osiągać jak największe zyski przy minimalnych kosztach.Te działania zmieniły też gluten, który stał się szkodliwy.
Jego metoda jest rewolucyjna pod wieloma względami: wywraca do góry nogami piramidę żywienia, demaskuje szkodliwość genetycznie modyfikowanej pszenicy i oskarża ziarna o bycie przyczyną wszelkiego zła. W ostatnich latach dowiedziono, iż produktem, który niegdyś uznawany był za najbardziej wartościowy, jest pszenica. Otóż ziarno pszenicy (zwłaszcza to modyfikowane) może mieć niekorzystny wpływ na ludzki układ pokarmowy.
Dieta bez pszenicy dr Davisa to dieta bezglutenowa na odchudzanie. Jak przekonuje twórca wykluczając z jadłospisu produkty pszenne i inne, które zawierają gluten, można schudnąć 5 kg w 2 tygodnie. Przekonały się o tym m.in. Gwyneth Paltrow i Victoria Beckham.

Jakie korzyści ? 
Korzyści, jakie daje dieta bez pszenicy to według autora: stała utrata wagi; złagodzenie zespołu metabolicznego i cukrzycy typu 2; wyleczenie z problemów jelitowych; wyraźne obniżenie poziomu cholesterolu; poprawa gęstości kości; zanik dolegliwości skórnych, takich jak łuszczyca, afty, łysienie; ograniczenie stanów zapalnych i bólów gośćcowych.

Na podstawie swoich wieloletnich badań klinicznych i ich wyników Dr William Davis, po przebadaniu tysięcy własnych pacjentów, zaobserwował, że po rezygnacji z produktów zawierających pszenicę i przejściu na dietę bez niej można osiągnąć wymierne korzyści zdrowotne.

Fragment z wywiadu :
Co się dzieje po odstawieniu pszenicy?

„Ci, którzy zrezygnowali z pszenicy, opowiadali mi o innych zmianach na lepsze: ustępowały u nich bóle stawów, cofał się artretyzm, znikały przewlekłe wysypki; astma cofała się na tyle, że niektórzy mogli odstawić inhalatory; znikały przewlekłe infekcje zatok przynosowych; ustępowała opuchlizna nóg; znikały ciągnące się latami migreny i bóle głowy.”

Pełnoziarnisty chleb pszenny podwyższa poziom cukru we krwi szybciej niż sam cukier" - ostrzega dr Davis. Podaje, że indeks glikemiczny sacharozy to 59, a chleba - 72. W swoim misjonarskim zapale nieco koloryzuje rzeczywistość, bo większość źródeł wskazuje zgodnie inne wartości - 68 dla sacharozy i około 65 dla pszennej bułki, a dla pełnoziarnistego chleba 58.

Mimo tych drobnych nieścisłości faktem jest, że białe pieczywo jest lekkostrawne (dlatego poleca się je w schorzeniach układu pokarmowego i wątroby), a ludzie dbający o wagę nie powinni jeść go zbyt wiele. Lepiej sięgać po ciemne pieczywo i kasze.


Jakie dolegliwości może wywołać nadmiar glutenu w diecie?
Po pierwsze, wywołuje alergię lub jest źle tolerowany. Może to prowadzić do celiakii, czyli wyniszczającego organizm stanu zapalnego jelita cienkiego. Po drugie, produkty zawierające gluten, mają zwykle bardzo wysoki indeks glikemiczny, a co za tym idzie, podnoszą poziom glukozy we krwi i powodują gwałtowny wyrzut insuliny.

Gluten zmienia też dietę zasadową w kwasową, powodując ciągłe ubywanie wapnia z kości. Sprzyja osteoporozie i zapaleniom stawów.

Dlaczego powinniśmy zrezygnować z pieczywa?

Po pierwsze wywołuje gwałtowne skoki glukozy. Po dwóch godzinach od zjedzenia chleba lub pączka następuje szybki spadek poziomu cukru we krwi. Organizm daje ci sygnał, że powinnaś szybko podnieść poziom cukru, więc stajesz się strasznie głodna i… sięgasz po następną bułkę lub ciasteczko. Ten cykl powtarza się co dwie godziny. To powoduje odkładanie się tłuszczu właśnie wokół talii.


Po drugie w znaczący sposób działa na mózg. narażenie mózgu na wpływ egzorfin (odpowiednika endorfin wydzielanych przez organizm);To nie przypadek, że tak trudno wyeliminować ją z diety. U większości ludzi pszenica wywołuje skutki podobne do działania opiatów – tak mózg odpowiada na euforyczne działania wywołane wysokim poziomem cukru. Pszenica jest jedynym pokarmem, który wywiera tak silny wpływ na centralny układ nerwowy. Poza środkami odurzającymi, jest jednym z niewielu produktów spożywczych, które potrafią zmienić zachowanie i wywoływać objawy głodu narkotycznego po odstawieniu.

Co zyskasz? Samo ograniczenie spożycia pszenicy nie daje zbyt dobrych rezultatów, bo zboże to pobudza apetyt nie tylko na produkty pszenne, ale również na te, które pszenicy nie zawierają. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest jej zupełne wyeliminowanie. Dzięki temu masz mniejszy apetyt, pochłaniasz mniej kalorii, nie masz ochoty na ciągłe podjadanie między posiłkami... i twój brzuch bez wysiłku staje się płaski.

Wady i zalety:
Z naturalnych produktów bez glutenu można przygotować pełnowartościowe i smaczne posiłki. Pamiętajmy jednak, że gluten znajduje się również pod ukrytymi postaciami np. jako dodatek do wędlin, jogurtów, serów, musztardy, nawet kawy rozpuszczalnej.
Wadą diety bezglutenowej jest niedobór składników odżywczych oraz witamin z grupy B. Mogą ucierpieć nasze włosy, skóra, a nawet układ nerwowy.



Moje doświadczenie:
Powiem szczerze że odkąd usłyszałam o tej książce bardzo mnie to zaciekawiło, wcześniej byłam po prostu uzależniona od jedzenia pieczywa. W ciągu dnia jadłam ponad pół bochenka nie wliczając w to jakiejś drożdżówki lub bułki. Po jakimś czasie zaczęłam zauważać co się dzieje w moim organiźmie. np. Wieczorem gdy na kolacje zjadłam kanapki chwile później nie dość że byłam znowu głodna to strasznie "przelewało" mi się w brzuchu.
Jakieś 4 miesiące temu wyeliminowałam samo pieczywo. Najlepsze co do tej pory zauważyłam to znaczne polepszenie cery! i lepsze samopoczucie. 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz