9 sierpnia 2014

Najlepsze sposoby na ZAKWASY



Zakwasy czyli zespół opóźnionego bólu mięśniowego - pojawiający się 24-72 godzin po intensywnym wysiłku. Ustępuje zazwyczaj po 5–7 dniach.
„Zakwasy” kojarzone są błędnie z występowaniem kwasu mlekowego w mięśniach. W istocie kwas mlekowy zostaje wypłukany z tkanki mięśniowej przez przepływająca krew już w 1-2 godzin po intensywnym wysiłku i jest zużywany przez wątrobę do różnych procesów 

Zakwasy nie są niczym złym – te maleńkie uszkodzenia mięśni przechodzą proces regeneracji i sprawiają, że mięsień staje się bardziej odporny.

Każdy z nas wie, jak przykre w skutkach mogą okazać się pierwsze treningi.
Po treningowy ból mięśni może pojawić się wtedy gdy nie ćwiczysz regularnie. Zakwasy głównie pojawiają się po dłuższych przerwach w treningu oraz w przypadku stosowania obciążeń, do których organizm nie jest przyzwyczajony.
W walce z zakwasami najlepiej sprawdza się zasada regularności i systematyczności treningu. Jeśli jednak dawno nie ćwiczyliśmy, wcześniej przygotujmy organizm do czekającej go pracy. Zacznijmy od niewielkiego wysiłku i stopniowo na kolejnych treningach zwiększajmy obciążenie i intensywność Poszczególne formy aktywności i ćwiczenia należy wprowadzać powoli.. Na początku więcej nie znaczy lepiej.

Najlepsze sposoby na zakwasy:

1. Zalecanym sposobem na zakwasy jest trening. Według lekarzy właśnie kontynuowanie lekkich ćwiczeń jest najlepszym sposobem na zakwasy i złagodzenie bólu (np. jazda na rowerze). Ale generalnie dopóki zakwasy nie puszczą, należy podejmować tylko łagodny trening – on jest korzystny, bo przepłukuje mięśnie .Najlepszym sposobem na uniknięcie zakwasów jest wykonywanie rozgrzewki przed ćwiczeniami.

2. Ćwiczenia rozciągające -Stretching
Musisz pamiętać o nim za każdym razem, gdy kończysz trening - dzięki temu nie dopuścisz do powstania zakwasów. Jeśli jednak już się ich nabawiłaś, rozciąganie też przyjdzie ci z pomocą. Ćwicz jednak powoli i niezbyt gwałtownie.

3. Gorąca kąpiel (można z dodatkiem soli), podobnie jak naprzemienny prysznic, przynosi ulgę i złagodzi stany zapalne tylko na chwilę, jednak mimo to warto rozgrzać mięśnie w ciepłej wodzie, by wspomóc ich regenerację.

4. Pij wodę – która wypłukuje toksyny z organizmu

5. Na obolałe miejsca można stosować maści przeciwzapalne lub zimne okłady. 

6. Basen
Jak przekonują osoby, które wypróbowały ten sposób na pozbycie się zakwasów, ból znika po przepłynięciu kilku długości basenu. Wszystko dzięki temu, że woda pomaga się zrelaksować i rozluźnić spięte mięśnie. Ponadto podczas pływania dochodzi do adaptacji mięśni do obciążeń.

7. Masaże, sauna – rozluźnią mięśnie, poprawią krążenie, dopływ substancji odżywczych do mięśni, co przyspieszy ich regenerację.
Zalety masażu są powszechnie znane, bowiem poprawiają ogólny stan zdrowia.

8. Witamina C -  warto po nią sięgnąć, ponieważ ma naukowo udowodnione działanie wspomagające leczenie mikrourazów.



Codzienna dieta powinna być bogata w białko – budulec do odnowy uszkodzonych włókien mięśniowych. Przyjmowanie witamin B1, C, E oraz minerałów: wapń, cynk, magnez, żelazo zmniejszy twoje potreningowe cierpienia.




1 komentarz :